کاربر گرامی Skip Navigation Links

دانشگاه معروف به کارآفرینی و تحقیق/فارغ التحصیلان خاص «ام آی تی»

دانشگاه معروف به کارآفرینی و تحقیق/فارغ التحصیلان خاص «ام آی تی»

انستیتو فناوری ماساچوست در آمریکا در رده بندی های مختلف برترین دانشگاه دنیا شناخته شده است. بسیاری از فارغ التحصیلان این دانشگاه به افرادی تاثیرگذار در رشته های مختلف تبدیل شده اند.

انستیتو فناوری ماساچوست یک دانشگاه تحقیقاتی خصوصی در کمبریج ایالت ماساچوست آمریکاست. این دانشگاه در سال ۱۸۶۱ میلادی درپی گسترش فرایند صنعتی شدن آمریکا مدل دانشگاه پلی تکنیک اروپا را در پیش گرفت و روی دستورالعمل آزمایشگاهی  علوم کاربردی و مهندسی تاکید کرد.

یکی از نکات مهم و به عبارتی بهترین دلیل این دانشگاه برای حفظ عنوان برترین دانشگاه جهان درسال ۲۰۱۷ (براساس رده بندی QS) وجود تحقیقات وسیع و فارغ التحصیلانی هوشمند است. تا سال ۲۰۱۵ میلادی ۸۵ برنده جایزه نوبل، ۵۲ برنده مدل ملی علوم در آمریکا، ۳۴ فضانورد، ۱۹ برنده جایزه تورینگ و ... از این دانشگاه فارغ التحصیل شده اند. علاوه بر آن این فارغ التحصیلان در سراسر نقاط دنیا به افرادی تاثیر گذار تبدیل شده اند و برای مردم نام های آشنایی هستند. علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه پیشین و رییس فعلی سازمان انرژی اتمی ایران، کوفی عنان دبیرکل سابق سازمان ملل، ماریو دراگی رییس بانک مرکزی اتحادیه اروپا، بن برنانک رییس سابق فدرال رزرو و...برخی از فارغ التحصیلان برتر آن هستند.

دانش آموزانی که قصد ورود به MIT را دارند باید علاوه بر نمرات و معدل در دو آزمون ACT و SATنیز نمره قبولی دریافت کنند. آزمون ACTدر حقیقت سنجش آمادگی دانش آموز برای ورود به کالج در دانشگاه های آمریکا است. این آزمون به صورت تستی و در چهار حوزه زبان انگلیسی، ریاضی، خوانش و علوم برگزار می شود.

آزمون دیگر که SAT نامیده می شود در بازه زمانی سه ساعت و ۴۵ دقیقه  است که سه حوزه خوانش متون ادبی، ریاضی و انشا را دربر می گیرد. هدف از طراحی این آزمون سنجش مهارت های تحلیلی و تفکری دانش آموزان است. همچنین دانش آموزان برای ورود به این دانشگاه باید در ریاضیات نمره «عالی» دریافت کرده باشند.

دانش آموزانی که انگلیسی زبان نیستند باید نمره قبولی در آزمون تافل و دو آزمون SAT(یکی در ریاضی و دیگری  در علوم) دریافت کرده باشند.

فارغ التحصیلان فعلی کارآفرینان آینده

تحقیقات در MIT ریشه ای کهن دارد. محققان دانشگاه طی سال های جنگ جهانی دوم و جنگ سرد روی کامپیوتر، رادار و هدایت اینرسیایی کار کردند. تحقیقات  درحوزه فناوری دفاعی در سال های پس از جنگ به گسترش سریع دانشگاه و پردیس های آن منجر شد. همچنین MIT از دیرباز به دلیل تحقیقات و آموزش های برتر خود در علوم فیزیکی و مهندسی و در این اواخر در حوزه زیست شناسی، اقتصاد، زبان شناسی و مدیریت نیز شناخته شده است. یکی از نکات جالب درباره MIT، فرهنگ کارآفرینی قدرتمند آن است. به طوریکه براساس تحقیق موسسه کافمن اگر قرار بود با درآمد شرکت هایی که فارغ التحصیلان MIT تاسیس کرده اند، کشور جداگانه ای ایجاد شود، آن کشور عنوان هفدهمین اقتصاد بزرگ دنیا را از آن خود می کرد.هچنین شرکت هایی مانند اینتل، تگزاس اینسترومنت، ۳Com، کوالکام، راکول اینترنشنال و دراپ باکس نیز توسط فارغ التحصیلان این دانشگاه تاسیس شده اند.

دولت تامین کننده اصلی بودجه های تحقیقات

در سال ۱۹۳۴ میلادی MIT  عضو بنیاد دانشگاه های آمریکا شد و از آن زمان دانشگاهی تحقیق محور با حجم بالایی از فعالیت های تحقیقاتی است. به طوری که هزینه تحقیقات آن در ۲۰۰۹ میلادی به ۷۱۸.۲ میلیون دلار بالغ شد. البته دولت فدرال آمریکا منبع اصلی تامین بودجه های تحقیقاتی دانشگاه است. به طوریکه در سال ۲۰۱۱ میلادی وزارت بهداشت و خدمات درمانی ۲۵۵.۹، وزارت دفاع ۹۷.۵، وزارت انرژی ۶۵.۸ میلیون، بنیاد ملی علوم۶۱.۴ و ناساس ۲۷.۴ میلیون دلار به این دانشگاه کمک کردند.

این دانشگاه قدیمی در عصر حاضر فعالیت های تحقیقاتی خود را گسترش داده است. علاوه برساختن پردازنده های مربوط به فناوری کامپیوتر و شبکه های نوین، دانشجویان و کارمند و اعضای هر دانشگاه  برخی از قدیمی ترین نسخه های بازی های کامپیوتری مانند Spacewar را تهیه کرده اند. بخش اعظم فرهنگ هکرها در دنیای معاصر نیز در این دانشگاه ایجاد شد.