Skip Navigation Links
خدمات بررسی میزان Plagiarism یا سرقت ادبی مقاله یکی از خدمات موسسه ترجمه البرز می باشد. پس از انجام این کار مشخص می گردد که مقالات شما چه میزان با مقالات و منابع دیگر همپوشانی دارد.

سرقت ادبی یا Plagiarism

منظور از سرقت ادبی یا Plagiarism چیست؟

به طور کلی منظور از سرقت ادبی استفاده از کل یا بخشی از آثار دیگران به نام خود می باشد. که این سرقت می تواند از ایده تا خود متن را شامل گردد. در مقالات علمی با توجه به اینکه ایده مقالات تا حد زیادی می تواند شبیه هم باشد و منعی در اینباره وجود ندارد، سرقت ادبی بیشتر به کپی برداری از متن سایر مقالات و منابع اشاره دارد. بدین معنا که اگر شباهت جملات و اصطلاحات مقاله شما با منابع دیگر از درصد معینی بالاتر باشد، مقاله شما دچار Plagiarism یا سرقت ادبی خواهد بود. البته ممکن است این اتفاق به صورت اتفاقی پیشامده باشد و نویسنده عمدی در این باره نداشته باشد. اما در صورت بروز این مشکل، نویسنده باید این مشکل را حل نماید.

در بررسی سرقت ادبی مقاله چه منابعی مورد استفاده قرار می گیرد؟

برای تشخیص Plagiarism از یک سری منابع استفاده می گردد. این منابع شامل مقالات، کتاب ها، پایان نامه ها، مطالب موجود در اینترنت و ... می گردد. به عبارت دیگر یک پایاگاه عظیمی از داده های ذکر شده ایجاد شده است و متن مقاله با کمک نرم افزار با کل این منبع مقایسه و بخش های مشابه مشخص می گردد.  لازم به ذکر است که self- Plagiarism نیز ممنوع می باشد. این عبارت به این معناست که محقق در مقاله جدید خود از برخی بخش های مقالات چاپ شده قبلی خود استفاده نماید. این عمل علارغم اینکه ماهیتا سرقت ادبی محسوب نمی شود، اما در بررسی میزان مشابهت لحاظ می گردد و باید از آن اجتناب کرد.

معتبرترین نرم افزار برای بررسی سرقت ادبی مقاله کدام است؟

نرم افزار یا وبسایت های متعددی وجود دارند که در زمینه بررسی سرقت ادبی در حال فعالیت هستند. یکی از بهترین وبسایت های انلاین بررسی سرقت ادبی، سایت Ithenticate می باشد. منابع مورد استفادهiThenticate  برای بررسی میزان مشابهت شامل  بیش از 60 میلیارد صفحات وب و  105 میلیون آیتم های محتوایی، از جمله 49 میلیون اثر منتشر شده از انتشارات علمی که عضو Cross Check هستند، می گردد. در حال حاضر کلیه ژورنال های پایگاه های IEEE،Wiley ، Nature، Springer،Elsevier  و… از این سرویس استفاده می کنند.

برای رفت سرقت ادبی یا Plagiarism چه باید کرد؟

سوال دیگری که ممکن است پیش آید این است که میزان مشابهت می بایست زیر چند درصد باشد. عدد دقیق برای این موضوع نمی توان اعلام کرد و همچنین از مجله ای به مجله دیگر این عدد متغییر است و به نظر مجله بستگی دارد اما می توان به طور تقریبی گفت که درصد مشابهت زیر 10 درصد عالیست، زیر 20 درصد خوب است و برای بالاتر از این اعداد احتمالا  مجله درخواست رفع مشابهت مقاله را خواهد نمود.

پس از بررسی میزان Plagiarism و در صورتی که درصد مشابهت بالا باشد، می توان با پارافریز یا بازنویسی بخش هایی که شبیه منابع دیگر هستند، مشکل را حل نموده و درصد مشابهت را کاهش داد. در پارافریز مقاله، جملات و کلمات با حفظ مفهوم تغییر یافته و بازنویسی می گردند.

ارائه خدمات بررسی سرفت ادبی مقاله توسط موسسه البرز

یکی از خدماتی که موسسه ترجمه البرز ارائه می دهد بررسی میزان Plagiarism مقاله می باشد.  استفاده از سایت iThenticate   هم به دلیل تحریم ها  و دشواری پرداخت و همچنین به دلیل بالا بودن قیمت، برای کاربران دشوار است. بنابراین موسسه البرز اقدام به خرید اکانت  سایت iThenticate  نموده است و کلیه مقالات با استفاده از این سایت مشابهت سنجی می گردد. لینک گزارش بررسی میزان مشابهت در سایت iThenticate   برای کاربر ارسال می گردد. همچنین فایل pdf گزارش نیز ارسال خواهد شد.

برای ارسال سفارش بررسی سرقت ادبی، ابتدا ثبت نام فرمایید و پس از ورد به صفحه کاربری بر روی "ثبت سفارش ویرایش مقاله" کلیک نموده و نهایتا "بررسی سرقت ادبی" را در حین ثبت سفارش تیک بزنید.

 

در هنگام ارسال سفارش بررسی میزان بررسی مشابهت، بخش مراجع و اسامی نویسندگان را پاک نمایید. چراکه این موارد در بررسی میزان Plagiarism در نظر گرفته نمی شوند.


این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید