تاريخ

رشته تاریخ

رشته تاریخ یكی از رشته‌های مهم علوم انسانی است‌. تاریخ را می‌توان مطالعه حیات اجتماعی انسان در زمان، همراه با تحلیل برای نوسازی اکنون و معرفت و آگاهی نسبت به آینده تعریف کرد. آموزش تاریخ به مفهوم شناخت و احوال و سرگذشت جوامع، اقوام و ملتهای جهان بر اساس متون، مدارک، اسناد، اخبار، آثارتاریخی و بررسی آنها با روشهای علمی است. علم تاریخ تحولات جامعه انسانی را در گذشته مورد مطالعه قرار می دهد. تحولاتی که می تواند زمینه سیاسی، اقتصادی، اجتماعی یا فرهنگی داشته باشد. به همین دلیل رشته تاریخ که به مطالعه این علم می پردازد، رشته بسیار گسترده ای است و اشتباه است که آن را صرفاً مطالعه مواد خام تاریخی (رویدادهایی که در گذشته اتفاق افتاده و ثبت و ضبط شده است) بدانیم، بلکه آنچه در رشته تاریخ آموزش داده می شود، روش تاریخی است. یعنی دانشجو در دانشگاه فرا می گیرد که چگونه از تحلیل و تلفیق مواد خام تاریخی به نتایج علمی برسد. به عبارت دیگر، آموختن روش تاریخی به مورخ کمک می کند تا از میان انبوهی از مواد خام، مواد خام معتبر را جدا کند و براساس روش تاریخی از بررسی آنها به نتیجه علمی برسد. در حالی که حتی مطالعه کنندگان جدی تاریخ که غیر حرفه ای هستند، هیچ معیاری برای تشخیص و تعیین صحت و سقم رویدادهای یک کتاب تاریخی ندارند و گاه از آثار غیرموثق و غیرمعتبر استفاده می کنند. رشته تاریخ تنها رشته ای است که در آن با انسان تحقق یافته روبرو هستیم. یعنی مقاصد، نیات و خواسته ها همه رخ داده است و می توان به یاری آن انسان شناسی علمی را آموخت. برای مثال می توان به وضوح دید که انسان شیفته قدرت پس از رسیدن به قدرت چه تغییر و تحولی در جامعه ایجاد کرده یا اینکه قدرت چه تأثیری بر او گذاشته است.

مجموعه‌ی تاریخ در كنكور سراسری شامل چهار گرایش اصلی و چهار گرایش وابسته است.  گرایش‌های اصلی عبارتند از: تاریخ ایران باستان، تاریخ ایران اسلامی، تاریخ اسلام ،تاریخ عمومی جهان و گرایش‌های وابسته عبارتند از: مطالعات خلیج فارس (با ضرایب تاریخ ایران اسلامی)، مطالعات آسیای مركزی و قفقاز (با ضرایب ایران اسلامی)، تاریخ انقلاب اسلامی (با ضرایب ایران اسلامی) و تاریخ تشیع (با ضرایب تاریخ اسلام).

شما دانشجویان گرایش های مختلف رشته تاریخ می توانید خدمات مربوط به رشته خود را از گروه تاریخ دپارتمان علوم انسانی ما مطالبه نمایید. اعضای این گروه غالبا خود دانش آموختگان مقاطع تحصیلات تکمیلی گرایش های مختلف رشته تاریخ هستند و می توانند خدمات مربوط به رشته تاریخ شامل: ترجمه متون تخصصی تاریخ، ترجمه مقالات ISI تاریخ و ویرایش مقالات ISI تاریخ را به نحو احسنت انجام دهند. هدف این گروه جلب رضایت خاطر شما دانشجویان رشته تاریخ می باشد. امید که این هدف حاصل گردد.


تعداد بازدید : 28304


نظرتان در مورد این صفحه چیست؟

Skip Navigation Links صفحه اصلی > دپارتمان های موسسه ترجمه البرز > دپارتمان علوم انسانی > تاريخ
ثبت سفارش جدید