Skip Navigation Linksلیست مقالات ترجمه شده / مقالات ترجمه شده مهندسی معدن /

عنوان ترجمه شده مقاله: تلفیق شبکه های عصبی مصنوعی و زمین‌آمار برای مدلسازی بهینه بلوکی سه بعدی زمین‌شناسی در تخمین ذخایر معدنی: مطالعه موردی

ترجمه فارسی مقاله با موضوع : مدل شبکه عصبی مصنوعی با زمین آمار، آماده دانلود است. در این مقاله، روشی موسوم به ANNMG برای تلفیق شبکه های عصبی مصنوعی و زمین آمار جهت ارزیابی بهینه ذخایر معدنی معرفی می‌شود. واژه ANNMG به‌صورت ساده به معنای مدل شبکه عصبی مصنوعی تلفیق شده با زمین آمار است.

چکیده

در این تحقیق، روشی موسوم به ANNMG برای تلفیق شبکه های عصبی مصنوعی و زمین آمار جهت ارزیابی بهینه ذخایر معدنی معرفی می‌شود. واژه ANNMG به‌صورت ساده به معنای مدل شبکه عصبی مصنوعی تلفیق شده با زمین آمار است. در این روش، شبکه عصبی مصنوعی با استفاده از مقادیر عیار به دست آمده از گمانههای اکتشافی آموزش داده شد، آزمون گردید و مورد اعتبارسنجی قرار گرفت. سپس از مدل اعتبارسنجی شده برای تعمیم عیارهای معدنی در محلهای شناخته شده و ناشناخته نمونه‌برداری شده در درون منطقه حفاری استفاده شد. نهایتاً مقادیر عیار بازتولیدشده و تعمیم یافته با هم ترکیب گردید و برای ایجاد مدل بلوکی سه بعدی زمینشناسی، عملیات زمین‌آماری بر روی آن صورت گرفت. تحلیل رگرسیون نشان داد که عیارهای پیش‌بینی شده نمونه در مجاورت نزدیک با عیارهای واقعی نمونه قرار داشته‌اند. عیارهای تعمیم یافته از ANNMG نشان می‌دهند که می‌توان از این فرآیند برای تکمیل فعالیتهای اکتشافی و در نتیجه کاهش نیاز به حفاری استفاده کرد. همچنین ANNMG می‌تواند روش موثری برای ارزیابی ذخایر معدنی باشد و مدل بلوک بهینه‌ای را برای طراحی معدن ایجاد نماید.

1-مقدمه

نهشته‌های معدنی به خاطر فرآیندهای زمین‌شناسی دخیل در نهشته شدن آن‌ها، ساختارهای بسیار پیچیده‌ای از نظر مدلسازی هستند. قبل از طراحی معدن، ذخیره هر کانسار باید تخمین زده شود. مهمترین عامل در تخمین ذخیره، توزیع عیار کانسنگ است که همیشه باید آن را تابعی از فاصله فرض نمود.

از پنج دهه گذشته، در صنعت معدنکاری از زمین آمار برای تخمین ذخیره استفاده می‌شود زیرا زمین‌آماری ابزارهای قدرتمندی را برای مدلسازی بخش اعظم جنبه‌های کانسار فراهم می‌کند. مهمترین گامهای لازم در تخمین با استفاده از زمین آمار عبارتند از: (1) به دست آوردن مدل واریوگرام کانسار، (2) برازش مدل استاندارد به واریوگرام و (3) تولید تخمین‌های بلوکی با استفاده از تکنیک‌های موجود تخمین یا شبیه سازی. البته این روش تخمین تنها پیوستگی فضایی را به عنوان مهمترین عامل در نظر می‌گیرد. در طول سالهای متمادی، یاد گرفته ایم که عوامل مختلفی نظیر ساختار زمین‌شناسی، محیط نهشته شدن، نوع کانسنگ و درجه کانی‌سازی نیز باید در نظر گرفته شوند. تاکنون، بزرگترین چالشها در استفاده از زمین آمار در ناتوانی مدلسازی واریوگرام به علت ناایستایی و نرمال بودن داده‌ها نهفته است...

میتوانید از لینک ابتدای صفحه، مقاله انگلیسی را رایگان دانلود فرموده و چکیده انگلیسی و سایر بخش های مقاله را مشاهده فرمایید.


موسسه ترجمه البرز اقدام به ترجمه مقاله " زمين شناسی " با موضوع " تلفیق شبکه های عصبی مصنوعی و زمین‌آمار برای مدلسازی بهینه بلوکی سه بعدی زمین‌شناسی در تخمین ذخایر معدنی: مطالعه موردی " نموده است که شما کاربر گرامی می توانید پس از دانلود رایگان مقاله انگلیسی و مطالعه ترجمه چکیده و بخشی از مقدمه مقاله، ترجمه کامل مقاله را خریداری نمایید.
عنوان ترجمه فارسی
تلفیق شبکه های عصبی مصنوعی و زمین‌آمار برای مدلسازی بهینه بلوکی سه بعدی زمین‌شناسی در تخمین ذخایر معدنی: مطالعه موردی
نویسنده/ناشر/نام مجله :
International Journal of Mining Science and Technology
سال انتشار
2016
کد محصول
1013291
تعداد صفحات انگليسی
5
تعداد صفحات فارسی
12
قیمت بر حسب ریال
625,000
نوع فایل های ضمیمه
Pdf+Word
حجم فایل
1 مگا بایت
تصویر پیش فرض


این مقاله ترجمه شده را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
سایر مقالات ترجمه شده زمين شناسی , مهندسی معدن را مشاهده کنید.
کاربر گرامی، بلافاصله پس از خرید مقاله ترجمه شده مقاله ترجمه شده و با یک کلیک می توانید مقاله ترجمه شده خود را دانلود نمایید. مقاله ترجمه شده خوداقدام نمایید.
جهت خرید لینک دانلود ترجمه فارسی کلیک کنید
جستجوی پیشرفته مقالات ترجمه شده
برای کسب اطلاعات بیشتر، راهنمای فرایند خرید و دانلود محتوا را ببینید
هزینه این مقاله ترجمه شده 625000 ریال بوده که در مقایسه با هزینه ترجمه مجدد آن بسیار ناچیز است.
اگر امکان دانلود از لینک دانلود مستقیم به هر دلیل برای شما میسر نبود، کد دانلودی که از طریق ایمیل و پیامک برای شما ارسال می شود را در کادر زیر وارد نمایید


خدمات ترجمه تخصصی و ویرایش مقاله زمين شناسی در موسسه البرز

نظرتان در مورد این مقاله ترجمه شده چیست؟

ثبت سفارش جدید