کاربر گرامی Skip Navigation Linksشما اینجا هستید -> صفحه اصلی > معرفی > دانلود مقالات ترجمه شده > خرید و دانلود

پیش از اقدام به خرید ترجمه فارسی می توایند نسخه انگلیسی را به صورت رایگان دانلود و بررسی نمایید. متن چکیده و ترجمه آن در پایین همین صفحه قابل مشاهده است.
دانلود رایگان مقاله انگلیسی
گروه ترجمه تخصصی البرز اقدام به ترجمه مقاله " فلسفه " با موضوع " نظریه بار مشاهدات و نظریه باری بودن مربوط به سایر فرآیند های علمی " نموده است که شما کاربر گرامی می توانید پس از دانلود رایگان مقاله انگلیسی و مطالعه ترجمه چکیده و بخشی از مقدمه مقاله، ترجمه کامل مقاله را خریداری نمایید.
عنوان مقاله انگليسي

the theory ladenness of observation and the theory ladenness of the rest of the scientific process

نویسنده/ناشر/نام مجله :
Philosophy of Science
سال انتشار
2001
کد محصول
1000527
تعداد صفحات انگليسي
22
تعداد صفحات فارسي
13
قیمت بر حسب ریال
155000
نوع فایل های ضمیمه
word+pdf
حجم فایل
81 کیلو بایت
تصویر پیش فرض
Abstarct

We use evidence from cognitive psychology and the history of science to examine the issue of the theory-ladenness of perceptual observation. This evidence shows that perception is theory-laden, but that it is only strongly theory-laden when the perceptual evidence is ambiguous or degraded, or when it requires a difficult perceptual judgment. We argue that debates about the theory-ladenness issue have focused too narrowly on the issue of perceptual experience, and that a full account of the scientific process requires an examination of theory-ladenness in attention, perception, data interpretation, data production, memory, and scientific communication. We conclude that the evidence for theory-ladenness does not lead to a relativist account of scientific knowledge

چکیده

برای بررسی موضوع نظریه بار مشاهدات ادراکی، ما از شواهد روانشناختی و تاریخ علمی استفاده کردیم. این شواهد نشان می دهد که ادرک، یک نظریه بار است، و در زمانی که شواهد ادراکی مبهم و یا تخریب شده اند، و یا زمانی که نیاز به قضاوت های ادراکی دشواری وجود دارد، به شدت متاثر از نظریه بار بودن می باشد.در ادامه در رابطه با مسئله ی متاثر از نظریه بار استدلال می کنیم که به دقت بر روی مسائل تجربه ی ادراکی متمرکز شده اند  و سپس شرح کاملی از فرآیند علمی برای بررسی در مسئله تئوری بار ، با توجه به درک و تفسیر داده ها، تولید داده ها، حافظه و ارتباطات علمی اراده می کنیم و سپس نتیجه می گیریم که شواهد نظریه بار نمی تواند به شمارش نسبی دانش علمی هدایت شود.

مقدمه

یکی از مسائل مکرر در فلسفه علم، تجزیه و تحلیل این امکان است که نظریه های علمی مشاهدات علمی را تحت تاثیر قرار داده اند. هانسون( 1958) و کوهن (1962) استدلالات بسیار تاثیرگذاری را ایجاد کرده اند که نظریه ها بر روی مشاهدات تاثیر می گذارد. اخیرا چرچ لند( 1979،1988) و فلورد (1984،1988) نیز این مسئله را بررسی کرده اند.  چرچ لند فرم قویی از  نظریه بار را استدلال کرد، در حالی که فودر استدلال کرد که ادراک بصری، مدولار است و این که باورهای نظری در سطح بالا بر ماژول ادراکی نفوذ ندارد.

همه ی بحث ها، یک رویکرد تابعیت به موضوع نظریه بار دارند. کار اخیر هانسون و کوهن به شدت متکی بر کار تجربی از روانشناسی گشتالت و « نگاه جدید» در ادراک( به عنوان مثال، برونر و پستچی 1949)هستند. بحث بین چرچ لند و فودر در کار اخیرشان در روانشناسی شناختی و علم اعصاب مورد استفاده قرار گرفت. یکی از اهداف مقاله حاضر بررسی وضعیت بازی در مورد این مسائل در روانشناسی شناختی فعلی است. با این حال، در بررسی این مسائل از نقطه نظر روانشناسی علم، ما به این باور رسیده ایم که این بحث بیش از حد در مورد مسئله ( تصویری) تمرکز، متمرکز شده است. با توجه به سابقه ی طولانی فلسفه، بر نقش تجربه های بصری در تعیین اعتقادات، که چرا این حوزه مورد جدل بوده است، تاکید شده است . با این حال، برای ما این طور به نظر می رسد که اگر هدف درک این فرآیند علمی باشد، آنگاه ما به یک دیدگاه بسیار گسترده تری از کار دانشمندان نیاز داریم و نه فقط این که در مورد این مسئله از مشاهدات ادراکی پیرامون پدیده های علمی تمرکز کند. بنابراین در این مقاله ما مسئله ی تاثیر نظریه بر روی : 1) ادراک 2 ) توجه 3) تفسیر داده ها 4) تولید داده ها 5) حافظه و 6) ارتباط علمی، را بررسی می کنیم..... 

 


خدمات ترجمه و ویرایش گروه ترجمه تخصصی البرز برای رشته فلسفه


این مقاله ترجمه شده فلسفه در زمینه کلمات کلیدی زیر است:


theory ladenness of observation
theory ladenness of the rest