Skip Navigation Linksلیست مقالات ترجمه شده / مقالات ترجمه شده مهندسي نساجی /

عنوان ترجمه شده مقاله: کاربرد نانو کیتوسان سنتز شده برای بهبود خواص پارچه پنبه ای

ترجمه مقاله درباره کاربرد نانو کیتوسان برای بهبود خواص پارچه پنبه ای، آماده دانلود است. در این مقاله به بررسی سنتز، شناسایی و کاربرد نانو کیتوسان روی پارچه پنبه ای پرداخته شده است. سپس پارچه های عمل شده با نانو کیتوسان از نظر خواص ظاهری، استحکام، جذب، سختی، رفتار رنگرزی، بازگشت از چروک و خواص ضد باکتری مورد آزمایش قرار گرفتند.

چکیده

در این مقاله به بررسی سنتز، شناسایی و کاربرد نانو کیتوسان روی پارچه پنبه ­ای پرداخته شده است. سپس پارچه­ های عمل­شده با نانو کیتوسان از نظر خواص ظاهری، استحکام، جذب، سختی، رفتار رنگرزی، بازگشت از چروک و خواص ضد باکتری مورد آزمایش قرار گرفتند. روش هیدرولیز با اسید نیتروز برای تهیه کیتوسان با وزن مولکولی پایین مورد استفاده قرار گرفت. وزن مولکولی با استفاده از ویسکومتر اندازه­ گیری شد. نانو کیتوسان با انعقاد یونی پنتاسدیم تری پلی فسفات و کیتوسان سنتز شد و سپس اندازه ذرات آن مشخص گردید. نمونه­ های پارچه با محلول­های کیتوسان معمولی و نانو کیتوسان به روش پد، خشک کردن و پخت عمل شد. مورفولوژی سطح پارچه­ های پنبه­ای عمل­شده با استفاده از آنالیز SEM بررسی شد. نمونه­ها همچنین رنگرزی شدند و شاخص­های سفیدی، زردی و روشنایی آن­ها ارزیابی شد. مشخص شد که اندازه ذرات کیتوسان و دیسپرسیون آن­ها در محلول تحت تاثیر تغییرات وزن مولکولی است. برداشت رنگ و ثبات شستشویی نمونه­ های عمل­شده نیز بهبود یافت. افزایش در خاصیت ضدباکتری نیز با کاهش اندازه ذرات نانو کیتوسان و زمانیکه با کلوئید نانو نقره جفت شدند مشاهده شد.

1- مقدمه

امروزه انجام عملیات تر روی منسوجات از پروسه­های اولیه گرفته تا تکمیل­های نهایی، روی فناوری­های سازگار با محیط زیست متمرکز شده است. بسیاری از مواد شیمیایی معمول که با محیط زیست سازگاری نداشتند، به وسیله محصولات طبیعی که برای محیط و سلامت انسان بی­خطر هستند جایگزین شده­اند. کاربرد آنزیم­ها در عملیات مقدماتی و زیست پرداخت، استفاده از رنگ­های طبیعی در رنگرزی، استفاده از زیست پلیمرها و مشتقات آن­ها در تولید الیاف و پروسه­های تکمیل و غیره بعضی از این موارد هستند. یکی از این زیست پلیمرها که در سال­های اخیر مورد توجه قرار گرفته کیتوسان است که از دی استیله کردن قلیایی کیتین به دست می­آید.

پیش­ماده کیتین یک پلی­ساکارید حاوی نیتروژن است که از نظر فراوانی دومین زیست پلیمر بعد از سلولز است. این ماده در پوست سخت­پوستان مانند خرچنگ و میگو و همچنین در پوشش محافظ مرجان­ها، ستاره­های دریایی و ماهی­های مرکب وجود دارد. این ماده کاملاً سازگار با محیط زیست و تجدیدپذیر است.... 

میتوانید از لینک ابتدای صفحه، مقاله انگلیسی را رایگان دانلود فرموده و چکیده انگلیسی و سایر بخش های مقاله را مشاهده فرمایید.


موسسه ترجمه البرز اقدام به ترجمه مقاله " مهندسي نساجی " با موضوع " کاربرد نانو کیتوسان سنتز شده برای بهبود خواص پارچه پنبه ای " نموده است که شما کاربر عزیز می توانید پس از دانلود رایگان مقاله انگلیسی و مطالعه ترجمه چکیده و بخشی از مقدمه مقاله، ترجمه کامل مقاله را خریداری نمایید.
عنوان ترجمه فارسی
کاربرد نانو کیتوسان سنتز شده برای بهبود خواص پارچه پنبه ای
نویسنده/ناشر/نام مجله :
Indian Journal of Fibre & Textile Research
سال انتشار
2013
کد محصول
1000323
تعداد صفحات انگليسی
8
تعداد صفحات فارسی
18
قیمت بر حسب ریال
841,500
نوع فایل های ضمیمه
Pdf+Word
حجم فایل
1 مگا بایت
تصویر پیش فرض


این مقاله ترجمه شده را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
سایر مقالات ترجمه شده مهندسي نساجی را مشاهده کنید.
کاربر عزیز، بلافاصله پس از خرید مقاله ترجمه شده مقاله ترجمه شده و با یک کلیک می توانید مقاله ترجمه شده خود را دانلود نمایید. مقاله ترجمه شده خوداقدام نمایید.
جهت خرید لینک دانلود ترجمه فارسی کلیک کنید
جستجوی پیشرفته مقالات ترجمه شده
برای کسب اطلاعات بیشتر، راهنمای فرایند خرید و دانلود محتوا را ببینید
هزینه این مقاله ترجمه شده 841500 ریال بوده که در مقایسه با هزینه ترجمه مجدد آن بسیار ناچیز است.
اگر امکان دانلود از لینک دانلود مستقیم به هر دلیل برای شما میسر نبود، کد دانلودی که از طریق ایمیل و پیامک برای شما ارسال می شود را در کادر زیر وارد نمایید


این مقاله ترجمه شده مهندسي نساجی در زمینه کلمات کلیدی زیر است:Antibacterial property
Chitosan
Cotton
Dyeing behaviour
Nano-chitosan
Wrinkle recovery

تاریخ انتشار در سایت: 2013-11-21
جستجوی پیشرفته مقالات ترجمه شده

خدمات ترجمه تخصصی و ویرایش مقاله مهندسي نساجی در موسسه البرز

نظرتان در مورد این مقاله ترجمه شده چیست؟

ثبت سفارش جدید