کاربر گرامی Skip Navigation Linksشما اینجا هستید -> صفحه اصلی > دپارتمان های گروه ترجمه تخصصی البرز > دپارتمان علوم انسانی > فلسفه > محصولات رشته فلسفه > مقاله با ترجمه فارسی رشته فلسفه > نظریه بار مشاهدات و نظریه باری بودن مربوط به سایر فرآیند های علمی

دانلود ترجمه مقاله درباره نظریه بار مشاهدات و نظریه باری بودن مربوط به سایر فرآیند های علمی

گروه ترجمه تخصصی البرز اقدام به ترجمه مقاله " فلسفه " با موضوع " نظریه بار مشاهدات و نظریه باری بودن مربوط به سایر فرآیند های علمی " نموده است که شما کاربر گرامی می توانید پس از دانلود رایگان مقاله انگلیسی و مطالعه ترجمه چکیده و بخشی از مقدمه مقاله، ترجمه کامل مقاله را خریداری نمایید.
عنوان مقاله انگليسي

the theory ladenness of observation and the theory ladenness of the rest of the scientific process

نویسنده/ناشر/نام مجله :
Philosophy of Science
سال انتشار
2001
کد محصول
1000527
تعداد صفحات انگليسي
22
تعداد صفحات فارسي
13
قیمت بر حسب ریال
155000
نوع فایل های ضمیمه
word+pdf
حجم فایل
81 کیلو بایت
تصویر پیش فرض


سایر مقالات ترجمه شده فلسفه را مشاهده کنید.
کاربر گرامی، بلافاصله پس از خرید مقاله ترجمه شده لینک دانلود آن برای شما فعال می شود. لینک دانلود مقاله ترجمه شده به ایمیل شما هم ارسال می شود و با یک کلیک می توانید مقاله ترجمه شده خود را دانلود نمایید. در صورت تمایل می توانید با استفاده از کد دانلودی که برای شما ارسال می شود نیز به دانلود مقاله ترجمه شده خوداقدام نمایید.
جهت خرید لینک دانلود ترجمه فارسی کلیک کنید
جستجوی پیشرفته مقالات ترجمه شده
برای کسب اطلاعات بیشتر، راهنمای فرایند خرید و دانلود محتوی را ببینید
قیمت لینک 155000 ریال بوده و به مدت یک هفته اعتبار خواهد داشت .
Abstarct

We use evidence from cognitive psychology and the history of science to examine the issue of the theory-ladenness of perceptual observation. This evidence shows that perception is theory-laden, but that it is only strongly theory-laden when the perceptual evidence is ambiguous or degraded, or when it requires a difficult perceptual judgment. We argue that debates about the theory-ladenness issue have focused too narrowly on the issue of perceptual experience, and that a full account of the scientific process requires an examination of theory-ladenness in attention, perception, data interpretation, data production, memory, and scientific communication. We conclude that the evidence for theory-ladenness does not lead to a relativist account of scientific knowledge

چکیده

برای بررسی موضوع نظریه بار مشاهدات ادراکی، ما از شواهد روانشناختی و تاریخ علمی استفاده کردیم. این شواهد نشان می دهد که ادرک، یک نظریه بار است، و در زمانی که شواهد ادراکی مبهم و یا تخریب شده اند، و یا زمانی که نیاز به قضاوت های ادراکی دشواری وجود دارد، به شدت متاثر از نظریه بار بودن می باشد.در ادامه در رابطه با مسئله ی متاثر از نظریه بار استدلال می کنیم که به دقت بر روی مسائل تجربه ی ادراکی متمرکز شده اند  و سپس شرح کاملی از فرآیند علمی برای بررسی در مسئله تئوری بار ، با توجه به درک و تفسیر داده ها، تولید داده ها، حافظه و ارتباطات علمی اراده می کنیم و سپس نتیجه می گیریم که شواهد نظریه بار نمی تواند به شمارش نسبی دانش علمی هدایت شود.

مقدمه

یکی از مسائل مکرر در فلسفه علم، تجزیه و تحلیل این امکان است که نظریه های علمی مشاهدات علمی را تحت تاثیر قرار داده اند. هانسون( 1958) و کوهن (1962) استدلالات بسیار تاثیرگذاری را ایجاد کرده اند که نظریه ها بر روی مشاهدات تاثیر می گذارد. اخیرا چرچ لند( 1979،1988) و فلورد (1984،1988) نیز این مسئله را بررسی کرده اند.  چرچ لند فرم قویی از  نظریه بار را استدلال کرد، در حالی که فودر استدلال کرد که ادراک بصری، مدولار است و این که باورهای نظری در سطح بالا بر ماژول ادراکی نفوذ ندارد.

همه ی بحث ها، یک رویکرد تابعیت به موضوع نظریه بار دارند. کار اخیر هانسون و کوهن به شدت متکی بر کار تجربی از روانشناسی گشتالت و « نگاه جدید» در ادراک( به عنوان مثال، برونر و پستچی 1949)هستند. بحث بین چرچ لند و فودر در کار اخیرشان در روانشناسی شناختی و علم اعصاب مورد استفاده قرار گرفت. یکی از اهداف مقاله حاضر بررسی وضعیت بازی در مورد این مسائل در روانشناسی شناختی فعلی است. با این حال، در بررسی این مسائل از نقطه نظر روانشناسی علم، ما به این باور رسیده ایم که این بحث بیش از حد در مورد مسئله ( تصویری) تمرکز، متمرکز شده است. با توجه به سابقه ی طولانی فلسفه، بر نقش تجربه های بصری در تعیین اعتقادات، که چرا این حوزه مورد جدل بوده است، تاکید شده است . با این حال، برای ما این طور به نظر می رسد که اگر هدف درک این فرآیند علمی باشد، آنگاه ما به یک دیدگاه بسیار گسترده تری از کار دانشمندان نیاز داریم و نه فقط این که در مورد این مسئله از مشاهدات ادراکی پیرامون پدیده های علمی تمرکز کند. بنابراین در این مقاله ما مسئله ی تاثیر نظریه بر روی : 1) ادراک 2 ) توجه 3) تفسیر داده ها 4) تولید داده ها 5) حافظه و 6) ارتباط علمی، را بررسی می کنیم..... 

 این مقاله ترجمه شده فلسفه در زمینه کلمات کلیدی زیر است:


theory ladenness of observation
theory ladenness of the rest

جستجوی پیشرفته مقالات ترجمه شده

خدمات ترجمه و ویرایش گروه ترجمه تخصصی البرز برای رشته فلسفه

زکات علم آموزش و نشر آن است
یکی از اهداف گروه علمی البرز گسترش علم و دانش از طریق ایجاد امکان دسترسی جامعه دانشگاهی به منابع علمی است. از این رو مقالات ترجمه شده رشته فلسفه در سایت گروه علمی البرز ارائه شده است. مقالات انگلیسی رایگان هستند و در همین راستا از اساتید، دانشجویان و محققان رشته فلسفه دعوت می نماییم تا گروه علمی البرز را در این امر خطیر همراهی نمایند.
شما می توانید ازمنابع علمی که در اختیار دارید، درآمد کسب کرده و یا آنها را به صورت رایگان در اختیار جامعه علمی کشور قرار دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص :
ارتباط با گروه ترجمه تخصصی البرز

نظرات کاربران به این صفحه