کاربر گرامی Skip Navigation Linksشما اینجا هستید -> صفحه اصلی > دپارتمان های گروه ترجمه تخصصی البرز > دپارتمان فنی و مهندسی > مهندسی صنايع > محصولات رشته مهندسی صنايع > مقاله با ترجمه فارسی رشته مهندسی صنايع > انتخاب و برآورد ریسک پروژه‌های ساخت و ساز با استفاده از متدولوژی‌های AHP فازی و TOPSIS فازی

دانلود ترجمه مقاله درباره انتخاب و برآورد ریسک پروژه‌های ساخت و ساز با استفاده از متدولوژی‌های AHP فازی و TOPSIS فازی

گروه ترجمه تخصصی البرز اقدام به ترجمه مقاله " مهندسی صنايع " با موضوع " انتخاب و برآورد ریسک پروژه‌های ساخت و ساز با استفاده از متدولوژی‌های AHP فازی و TOPSIS فازی " نموده است که شما کاربر گرامی می توانید پس از دانلود رایگان مقاله انگلیسی و مطالعه ترجمه چکیده و بخشی از مقدمه مقاله، ترجمه کامل مقاله را خریداری نمایید.
عنوان مقاله انگليسي

Construction projects selection and risk assessment by fuzzy AHP and fuzzy TOPSIS methodologies

نویسنده/ناشر/نام مجله :
Applied Soft Computing
سال انتشار
2014
کد محصول
1003585
تعداد صفحات انگليسي
12
تعداد صفحات فارسي
40
قیمت بر حسب ریال
180000
نوع فایل های ضمیمه
Pdf+Word
حجم فایل
1 مگا بایت
تصویر پیش فرض


سایر مقالات ترجمه شده مهندسی صنايع , مديريت را مشاهده کنید.
کاربر گرامی، بلافاصله پس از خرید مقاله ترجمه شده لینک دانلود آن برای شما فعال می شود. لینک دانلود مقاله ترجمه شده به ایمیل شما هم ارسال می شود و با یک کلیک می توانید مقاله ترجمه شده خود را دانلود نمایید. در صورت تمایل می توانید با استفاده از کد دانلودی که برای شما ارسال می شود نیز به دانلود مقاله ترجمه شده خوداقدام نمایید.
جهت خرید لینک دانلود ترجمه فارسی کلیک کنید
جستجوی پیشرفته مقالات ترجمه شده
برای کسب اطلاعات بیشتر، راهنمای فرایند خرید و دانلود محتوی را ببینید
قیمت لینک 180000 ریال بوده و به مدت یک هفته اعتبار خواهد داشت .
Abstract

Construction projects are initiated in dynamic environment which result in circumstances of high uncertainty and risks due to accumulation of many interrelated parameters. The purpose of this study is to use novel analytic tools to evaluate the construction projects and their overall risks under incomplete and uncertain situations. It was also aimed to place the risk in a proper category and predict the level of it in advance to develop strategies and counteract the high-risk factors. The study covers identifying the key risk criteria of construction projects at King Abdulaziz University (KAU), and assessing the criteria by the integrated hybrid methodologies

The proposed hybrid methodologies were initiated with a survey for data collection. The relative importance index (RII) method was applied to prioritize the project risks based on the data obtained. The construction projects were then categorized by fuzzy AHP and fuzzy TOPSIS methodologies. Fuzzy AHP (FAHP) was used to create favorable weights for fuzzy linguistic variable of construction projects overall risk. The fuzzy TOPSIS method is very suitable for solving group decision making problems under the fuzzy environment. It attempted to incorporate vital qualitative attributes in performance analysis of construction projects and transformed the qualitative data into equivalent quantitative measures. Thirty construction projects were studied with respect to five main criteria that are the time, cost, quality, safety and environment sustainability. The results showed that these novel methodologies are able to assess the overall risks of construction projects, select the project that has the lowest risk with the contribution of relative importance index. This approach will have potential applications in the future

چکیده

پروژه‌های ساخت و ساز در محیط‌های پویا شکل می‌گیرد و انباشتگی تعداد زیادی از پارامترهای غیرمرتبط در محیط، باعث عدم قطعیت و ریسک بالا در آن‌ها می‌شود. هدف این مطالعه استفاده از ابزارهای آنالیزی جدید برای ارزیابی پروژه‌های ساخت و ساز و ریسک کلی آن‌ها در شرایط غیر ایده‌آل و غیرقطعی است. این مقاله همچنین قصد دارد میزان ریسک را در یک دسته‌بندی مناسب قرار دهد و سطح آن را از قبل پیش‌بینی کند تا بتواند استراژی مناسب طراحی و اثر فاکتورهای ریسک بالا را خنثی کند. این مطالعه معیار کلیدی ریسک برای پروژه‌های ساخت و ساز را در دانشگاه شاه عبدالعزیز پوشش می‌دهد و با متدولوژی‌های مختلط یکپارچه شده معیارها را تعیین می‌کند.

متدولوژی‌های مختلط پیشنهادی با یک بررسی برای جمع‌آوری داده‌ها بنیان گذاری شده‌اند. متد اندیس اهمیت نسبی (RII) برای اولویت دادن به ریسک‌های پروژه، بر اساس داده‌های بدست آمده به کار می‌روند. سپس پروژه‌های ساخت و ساز با متدولوژی‌های AHP فازی و TOPSIS فازی دسته‌بندی می‌شوند. AHP فازی (FAHP) برای تولید وزن‌های مناسب برای متغیرهای زبانی فازی مربوط به ریسک کلی پروژه‌های ساخت و ساز مورد استفاده قرار گرفته است. متد TOPSIS فازی برای حل مسائل تصمیم‌گیری گروهی در محیط‌های فازی بسیار مناسب است. این روش سعی می‌کند ویژگی‌های کیفی حیاتی را در آنالیز پروژه‌های ساخت و ساز دخیل کند و داده‌های کیفی را به معیارهای کمی معادل آن‌ها تبدیل کند. سی پروژه ساخت و ساز با توجه به پنج معیار اصلی که زمان، هزینه، کیفیت، امنیت و پایداری محیط بررسی شده‌اند. نتایج نشان می‌دهند که این متدولوژی‌های جدید قادر به تعیین ریسک نهایی پروژه‌های ساخت و ساز هستند و پروژه‌ای را انتخاب می‌کنند که پایین‌ترین ریسک را با توجه به اندیس اهمیت نسبی دارا می‌باشد. این روش پتانسیل کاربردی شدن در آینده را دارد.

1-مقدمه

مشکلاتی که در پروژه‌های ساخت و ساز بروز می‌کنند پیچیده‌اند و معمولا به میزان زیادی غیرقطعی و بی قاعده هستند. در مقایسه با صنایع دیگر، صنعت ساخت و ساز به خاطر ویژگی منحصر به فرد فعالیت‌های خود، مثل طولانی بودن زمان پروژه و اینکه شامل فرآیندهای پیچیده می‌باشد، محیط نامناسب، فشارهای اقتصادی و ساختارهای سازمانی پویا، بیش از سایر صنایع تحت تاثیر ریسک قرار دارد[1]. تحقیقات گذشته اغلب روی آزمایش تاثیرات ریسک روی یکی از ابعاد استراتژی پروژه با در نظر گرفتن هزینه [2]، زمان [3] و/یا مطالعات امنیتی [4] تمرکز داشته‌اند. برخی از محققان از مدیریت ریسک برای پروژه‌های ساخت و ساز در یک فاز خاص از پروژه مثل فاز مفهومی/اجراپذیری[5]، فاز طراحی [6]، فاز ساخت و ساز [7] بهره می‌برند، به جای اینکه آن را برای دورنمای طول عمر پروژه به کار گیرند. مشاهده شده که پروژه‌های ساخت و ساز به دلیل اینکه شامل چندین طرف معاهده می‌شوند، مثل صاحبان، طراحان، پیمان‌کاران، زیردستان، تهیه‌کننده‌گان و غیره و بعلاوه شرایط اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی که پروژه در آن انجام می‌شود [8،9]، دارای ریسک‌های ذاتی بیشتری است...

 خدمات ترجمه و ویرایش گروه ترجمه تخصصی البرز برای رشته مهندسی صنايع

زکات علم آموزش و نشر آن است
یکی از اهداف گروه علمی البرز گسترش علم و دانش از طریق ایجاد امکان دسترسی جامعه دانشگاهی به منابع علمی است. از این رو مقالات ترجمه شده رشته مهندسی صنايع در سایت گروه علمی البرز ارائه شده است. مقالات انگلیسی رایگان هستند و در همین راستا از اساتید، دانشجویان و محققان رشته مهندسی صنايع دعوت می نماییم تا گروه علمی البرز را در این امر خطیر همراهی نمایند.
شما می توانید ازمنابع علمی که در اختیار دارید، درآمد کسب کرده و یا آنها را به صورت رایگان در اختیار جامعه علمی کشور قرار دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص :
ارتباط با گروه ترجمه تخصصی البرز

نظرات کاربران به این صفحه